Är det någon här på forumet som känner till någon butik som säljer fartygstoaletter, helst i Sverige?
Typen av toalett jag söker är den typen som saknar spoltank där man har vattenledning in bakifrån med flushometer spolning. Avloppet går ner vertikalt. På grund av utrymmena på toaletterna kan vi inte ha vanliga hushållstoaletter.
Hej
jag har en sån där som du söker i mitt hus.
Köpte den från DP-sanitär för minst 15 år sedan, eftersom jag har en 3 m3 tank så är den rena guldgruvan då jag tömmer tanken bara en gång om året.
förutsättningen att det är raka rör till tanken.
Det är en typ tågtoalett. Firman finns inte kvar idag men jag har för mig att den övertogs av
något annat större bolag inom VVS.
Mvh
Anders Ättling till skeppare Arvid Pettersson på bla Galeasen Don Carlos av Harge. Och Daniel Engdahl skeppare bla på Galeasen Carl Gustaf av Harge
Jo vi vet ju att Toto tillverkar sådana här toaletter men bara för japanska och amerikanska marknaden. Likväl har cersanit en i polen men de svarade varken på mail eller telefon. Slutligen har även Armitage Shanks i England sådana här produkter.
Gemensamt med de ovan är att leveranstiden är urlång varför ett svenskt alternativ känns underbart. Tack, ni alla
jo frågan var kanske lite i utkanten på vad detta forum skall normalt behandla, men likväl är även toaletter anpassade speciellt för utrymmes situationen ombord ett fartygstillbehör så jag tog en chansning. Det känns centralt för mig att våra besättningar ombord har en bra, funktionell och trivsam miljö ombord med utrustning som fungerar.
Det fina med fallrepet är att här finns så fantastiskt mycket fin och bred kompetens som vi lite yngre kan få ta del av.