Jag kom helt plötsligt på att tiderna har förändras, några av oss här på forumet lägger in bilder på virkeslastade fartyg på väg till våra hamnar.
Betänk att dessa otroliga virkesmängder som våra massa och pappersbruk i mestadels norra sverige förbrukar, har dragits på vattnet
i flera årtionden av bogserbåtar, och att det inte fanns digitalkameran då
på den tiden

Jag personligen, som har jobbat på bogserbåtar (hamnbogs och kustbogs.i över 12-15 års tid) får under sommar halvåret sådana längtatillbaks perioder att man ligger och drömmer tillbaka i tiden och förbannar sig själv med att inte haft åtminstånde en instamatic kamera med sig på resorna ialla fall.
Men förmodligen var det väl så att man var så uppe i alltihop, att man inte tänkte på att det tar slut en vacker dag. Men sent skall syndaren vakna.
Kom gärna med inlägg i denna fundering om en härlig epok som varit.
MVH sommar hälsn.